Pro návštěvníky

Prohlídky zahrady v roce 2021

Zahradu je možné navštívit v sezoně                  po předchozí domluvě na tel. 604 859 186          nebo e-mailu vevaro@seznam.cz.

Komentované prohlídky trvají zhruba hodinu       a pokud mají návštěvníci zvídavé ozázky, tak i déle... :)

VSTUPNÉ DO ZAHRADY - pokud se Vám komentovaná prohlídka bude líbit, můžete ocenit náš čas, který jsme Vám věnovali a přispět na další rozvoj zahrady finančním příspěvkem, velice nás to potěší.

V zahradním krámečku nabízíme drobný prodej ručně vyráběných bylinných dárků a dekorací s logem zahrady a tiskovin se zahradní tématikou.

Pro větší skupiny je možné pripravit lehké občerstvení nebo nápoje - nutno domluvit předem.

Nabízíme několik variant prohlídek:


PŘÍRODNÍ ZAHRADA - běžná prohlídka s vysvětlením kritérií přírodních zahrad, zásady pěstování rostlin bez chemie a jejich užitek nejen pro rodinu, ale i pro volně žijící živočichy.

TAJEMNÁ ZAHRADA aneb tajný život rostlin - prohlídka vznikla na základě úplňkových prohlídek, které jsme na zahradě pořádali a bylo nám líto "tajemné vyprávění" o rostlinách říkat jen jednou za rok :) (nutné objednat předem, pro skupiny od 4 osob, vstupné 50,- Kč na osobu).

MOKRÁ ZAHRADA - zahradu je možné navštívit i v dešti, můžete vidět náš dešťový záhon v akci. Povídání je více zaměřené na zadržování a hospodaření s dešťovou vodou v zahradě. Na pohlídku zapůjčíme deštníky (omezené množství), prosíme, volte vhodnou obuv. :)

ROZPÁLENÁ ZAHRADA - naše zahrada za tropických letních dnů není tak rozpálená jako například veřejný prostor měst a obcí. Nabízí úžasný stín vzrostlých stromů a snesitelné mikroklima vlivem bujné vegetace.


ŠKOLNÍ VÝLETY - komentované prohlídky jsou přizpůsobené dětem s environmentálním zaměřením na ekosystém zahrady a život drobných živočichů. Pro skupiny od 10 do 20 dětí, cena za dítě 40,- Kč, doprovod zdarma.


Environmentální výchova pro děti

Dvouhodinový program pro skupiny dětí s environmentálním zaměřením formou her a pokusů, nutné objednat předem.

Pro skupiny od 10 do 20 dětí. Program se připravuje na míru dané skupině (s přihlédnutím na věk a počet dětí).

CENA 50,- Kč za jedno dítě.


Přednášky a workshopy

Pro spolky, sdružení, domovy pro seniory a další zájemce lze uspořádat přednášku (workshop) v naší zahradě nebo přímo u Vás:

Povídání o vykuřování aneb počátky aromaterapie 

Vykuřování a pálení aromatických částí rostlin je staré jako lidstvo samo. Dokládají to archeologické nálezy všech známých kultur. Během tisíců let se vykuřovadla používala nejen při náboženských obřadech a v magii, ale i v běžném životě k očistě obydlí, v nemocnicích, školách a při vypuknutí různých epidemií jako dezinfekční prostředek. Vlivem moderní hektické doby se na tuto techniku pomalu zapomnělo, ale stále více lidí se k ní opět začíná vracet.

Cílem povídání není představit cizokrajná vykuřovadla, drahá vonná dřeva a pryskyřice, se kterými se po staletí čile obchodovalo. Účelem povídání bude představit rostliny a různé koření, které běžně používáme v domácnosti a pěstujeme na svých zahradách. Šalvěj, tymián, rozmarýna, jalovec, meduňka, levandule a mnoho dalších, nám běžně dostupných rostlin a koření, poodhalí svá tajemství v podobě vonných dýmů. Jaké mají tyto byliny při spalování účinky na očistu prostor, na psychiku, zdraví a třeba i k navození příjemných partnerských chvil? To vše včetně techniky pálení se dozvíte při této přednášce.

Povídání o přírodních zahradách

Odkud k nám tento trend přišel, proč je dobré mít právě přírodní zahradu, proč a jak se vyhnout používání chemických prostředků, hospodaření s dešťovou vodou, péče o zdravou půdu, zúrodňování, pěstování rostlin s využitím permakultury, jak je důležité vytvořit podmínky pro život hmyzu a dalších drobných živočichů v zahradě a jak postupně dostat zpět do zahrady přírodu tak, aby nám v ní bylo dobře. To vše a další informace se dozvíte při této přednášce.

Jak na výrobu domácích bylinných mastí

Na workshopu se dozvíte základní informace o jednoduché výrobě domácích mastí. Jaké byliny, oleje a esence lze použít a jak mastě uchovávat. Součástí povídání je výroba měsíčkového balzámu na rty.

Ostatní

Bylinkový stánek s bylinkovým tvořením

Pořádáte v našem regionu nějakou zajímavou společenskou akci? Můžeme přijet s naším bylinkovým stánkem, jehož součástí je nejen prodej voňavých výrobků, ale zajistíme také bylinkové tvoření pro děti.


Nabízíme certifikaci přírodních zahrad a poradenství.

Více informací na tel. 604 859 186, vevaro@seznam.cz, www.prirodnizahrada.eu