Pro návštěvníky

Děkujeme všem, co jste knám letos přišli! Už teď se na Vás těšíme, až zahrada příští jaro znovu rozkvete. Do té doby nebudeme zahálet. Máme totiž v plánu hodně práce, aby zahrada v příštím roce byla zase o něco krásnější. Tak to k nám pak přijďte omrknout. :)

Prohlídky zahrady

Zahradu je možné navštívit v sezoně                  po předchozí domluvě na tel. 604 859 186          nebo e-mailu vevaro@seznam.cz.

Komentované prohlídky trvají zhruba hodinu       a pokud mají návštěvníci zvídavé ozázky, tak i déle... :)

CENA PROHLÍDKY je 50,- Kč na osobu, děti do 15-ti let zdarma.

SKUPINY nad 15 osob 40,- Kč na osobu.

Nabízíme několik variant prohlídek:


PŘÍRODNÍ ZAHRADA - běžná prohlídka s vysvětlením kritérií přírodních zahrad, zásady pěstování rostlin bez chemie a jejich užitek nejen pro rodinu, ale i pro volně žijící živočichy.

TAJEMNÁ ZAHRADA aneb tajný život rostlin - prohlídka vznikla na základě úplňkových prohlídek, které jsme na zahradě pořádali a bylo nám líto "tajemné vyprávění" o rostlinách říkat jen jednou za rok :)

MOKRÁ ZAHRADA - zahradu je možné navštívit i v dešti, můžete vidět náš dešťový záhon v akci. Povídání je více zaměřené na zadržování a hospodaření s dešťovou vodou v zahradě. Na pohlíku zapůjčíme deštníky (omezené množství), jako bonus nabídneme meduňkový čaj na zahřátí. Prosíme, volte vhodnou obuv. :)

ROZPÁLENÁ ZAHRADA - naše zahrada za tropických letních dnů není tak rozpálená jako například veřejný prostor měst a panelových bytů. Nabízí úžasný stín vzrostlých stromů a snesitelné mikroklima vlivem bujné vegetace. Na závěr prohlídky nabídneme stinné posezení s osvěžující mátovo-meduňkovou vodu.


ŠKOLNÍ VÝLETY - komentované prohlídky jsou přizpůsobené dětem s environmentálním zaměřením na ekosystém zahrady a život drobných živočichů. Pro skupiny od 15 do 30 dětí, cena za dítě 40,- Kč, doprovod zdarma.


Environmentální výchova pro děti

Možno také předem objednat dvouhodinový program pro skupiny dětí s environmentálním zaměřením formou her a pokusů.

Minimální počet dětí na jeden program je 10, maximální počet je 20. Program se připravuje na míru dané skupině (s přihlédnutím na věk a počet dětí).

CENA 40,- Kč za jedno dítě.


Přednášky

pro spolky, sdružení, domovy pro seniory a další zájemce lze uspořádat přednášku (workshop) v naší zahradě nebo přímo u Vás:

Povídání o vykuřování aneb počátky aromaterapie 

Vykuřování a pálení aromatických částí rostlin je staré jako lidstvo samo. Dokládají to archeologické nálezy všech známých kultur. Během tisíců let se vykuřovadla používala nejen při náboženských obřadech a v magii, ale i v běžném životě k očistě obydlí, v nemocnicích, školách a při vypuknutí různých epidemií jako dezinfekční prostředek. Vlivem moderní hektické doby se na tuto techniku pomalu zapomnělo, ale stále více lidí se k ní opět začíná vracet.

Cílem povídání není představit cizokrajná vykuřovadla, drahá vonná dřeva a pryskyřice, se kterými se po staletí čile obchodovalo. Účelem povídání bude představit rostliny a různé koření, které běžně používáme v domácnosti a pěstujeme na svých zahradách. Šalvěj, tymián, rozmarýna, jalovec, meduňka, levandule a mnoho dalších, nám běžně dostupných rostlin a koření, poodhalí svá tajemství v podobě vonných dýmů. Jaké mají tyto byliny při spalování účinky na očistu prostor, na psychiku, zdraví a třeba i k navození příjemných partnerských chvil? To vše včetně techniky pálení se dozvíte při této přednášce.

Povídání o přírodních zahradách

Odkud k nám tento trend přišel, proč je dobré mít právě přírodní zahradu, proč a jak se vyhnout používání chemických prostředků, hospodaření s dešťovou vodou, péče o zdravou půdu, zúrodňování, pěstování rostlin s využitím permakultury, jak je důležité vytvořit podmínky pro život hmyzu a dalších drobných živočichů v zahradě a jak postupně dostat zpět do zahrady přírodu tak, aby nám v ní bylo dobře. To vše a další informace se dozvíte při této přednášce.

Jak na výrobu domácích bylinných mastí

Na workshopu se dozvíte základní informace o jednoduché výrobě domácích mastí. Jaké byliny, oleje a esence lze použít a jak mastě uchovávat. Součástí povídání je výroba měsíčkového balzámu na rty.